Męcina Mała
Tajemnicza tłusta substancja wydobywająca się z ziemi. Leczy ludzi i zwierzęta, zmiękcza skóry, impregnuje drewno, można jej używać do smarowania wozów, do oświetlenia, do ogrzewania…
Kopalnie ropy naftowej istniały w Męcinie od zamierzchłych czasów… Mimo tego, że pod koniec XIX wieku złoża uznano za wyczerpane, apetyt na czarne złoto spowodował ich reaktywację w 1927 roku. Wywiercono wtedy kolejno 4 otwory aż do głębokości 158 m, ba nawet z wymiernym skutkiem. Niestety marzenia o wielkiej ropie nie zostały zrealizowane. Kopalnie funkcjonowały do 1932 roku i z powodu niskiego wydobycia zostały zamknięte Dzisiaj w Męcinie zamiast szybów naftowych znajdziemy ciszę i spokój. Męcina zwana od 1794 roku Małą, w odróżnieniu od Wielkiej, leży w miejscu gdzie kiedyś przebiegała granica osadnictwa polskiego i rusińskiego. We wsi można obejrzeć murowaną kaplicę pod wezwaniem św. Sebastiana. W jej ścianę wmurowano tablicę z symbolem Polski Walczącej oraz nazwiskami żołnierzy AK.
A kiedy w upalny dzień będziemy moczyć nogi w przepływającej przez wieś Męcince, możemy wyobrazić sobie jakby to było gdyby tej ropy było jednak trochę więcej…
Jak dojechać:
- z Gorlic, drogą wojewódzką 977
Szlaki
– piesze: zielony Gorlice – Wątkowa – Folusz
– rowerowe: niebieski, Gorlicki Szlak Naftowy
Zabytki i ciekawostki
- kościół p.w. św. Sebastiana
- cmentarz z I WŚ nr 81