Przejdź do treści
Logo BIP prowadzące po kliknięciu do strony Biuletynu Informacji Publicznej
Panorama Gminy

Bartne

Kiedy jedzie się do Bartnego, ma się wrażenie, że to podróż na kraniec świata. Wąska nitka asfaltu ciągnie się w nieskończoność, jednak w końcu doprowadza nas do jednego z najciekawszych miejsc w Beskidzie Niskim.

O wsi, której historia zaczęła się ponoć od domu postawionego na pniaku ściętego drzewa można by nakręcić niejeden film. Bartne założyli podobno kamieniarze przybyli tu aby wydobywać i obrabiać piaskowiec. W okolicy pobliskiej Magury Wątkowskiej istnieją miejsca gdzie występuje on w miękkiej drobnoziarnistej postaci podatnej na dłuto artysty, natomiast na stokach Magurycza Wielkego można znaleźć ten twardy i gruboziarnisty nadający się do produkcji przedmiotów użytkowych. Spółki kamieniarskie z Bartnego były więc znane z wyrobów artystycznych, kapliczek i krzyży nagrobnych, a także z produkcji kamieni młyńskich, żarn i podmurówek. Być może gdyby nie zwykłe szczęście i naturalnie powstałe osuwisko, które odsłoniło podatny na obróbkę kamień, część z nich mogłaby zająć się co najwyżej robieniem na drutach.          W sumie nie byłoby to nic dziwnego, ponieważ mieszkańcy Bartnego byli wszechstronni. Poza kamieniarstwem trudniono się wszelkiego rodzaju rzemiosłem. We wsi działało kilka olejarni, 2 młyny wodne, było też wielu znakomitych kuśnierzy i stolarzy. Wyroby tutejszych warsztatów tkackich i krawieckich sprzedawano w okolicznych wsiach. Na zapracowanych mieszkańców czekały we wsi aż 3 karczmy. Nic dziwnego, że powstało tu też bractwo trzeźwości. Oprócz strawy dla ciała Bartne miało bogatą ofertę także dla ducha. We wsi do dzisiaj stoją aż dwie cerkwie. Starsza greckokatolicka z 1842 roku, znajduje się w centrum. Obecnie pełni funkcję filii Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Dzięki zgromadzonym eksponatom z okolicznych świątyń możemy poczuć się tu jak w maszynie do teleportacji i będąc w jednym miejscu odwiedzić wiele innych. Udając się w górę wioski natrafimy na drugą cerkiew – wybudowano ją w 1928 roku po przejściu na prawosławie około 70% mieszkańców.

O tak, życie w Bartnem było ciekawe, ale nie usłane różami. Przed I wojną światową w celach zarobkowych wiele osób zmuszonych było emigrować za ocean. W 1873 roku epidemia cholery zabrała około 300 mieszkańców, których pochowano na specjalnie wybudowanym cmentarzu. Podczas I wojny światowej w okolicach wsi toczyły się zacięte walki. Groby poległych żołnierzy można odnaleźć na cmentarzu nr 64 projektu Hansa Mayra. Ludności cywilnej nie ominął obóz w Thalerhofie. Na poświęcony im krzyż można natknąć się niedaleko cmentarza. W czasie II wojny światowej mieszkańcom dawała się we znaki nie tylko obecność Niemców ale i specjalnie utworzona do pobierania kontyngentów policja. Wieś była też areną działań partyzantki słowackiej, polskiej i ukraińskiej. Wiele osób zostało wywiezionych na roboty do Niemiec, później część pod presją przeniosła się na tereny sowieckiej Ukrainy. Pozostali mieszkańcy zostali w maju 1947 roku wysiedleni w ramach akcji Wisła. Bartne zajęli wówczas polscy osadnicy z okolic Biecza. W latach 50 tych kilkunastu rodzinom łemkowskim udało się powrócić w rodzinne strony. I całe szczęście, bo Bartne ma jeszcze wiele ciekawych historii do opowiedzenia. Jeśli uda się wam spotkać któregoś z najstarszych mieszkańców, może opowiedzą Wam o wędrówkach poczajowskiej ikony, o mszach polowych odprawianych dawno temu w centrum wsi, o tym skąd w Bartnem wzięli się Bojkowie… i gdzie spadł niemiecki samolot… No i nie zapomnijcie zapytać o kronikę bartniańskiego meteorologa…

Jak dojechać:

  • z Gorlic, drogą wojewódzką 977, z Ropicy Górnej przez Bodaki

 

Szlaki

– piesze:                     czerwony,        Główny Szlak Beskidzki

żółty ,                Folusz – Konieczna

zielony              Gorlice – Wątkowa – Folusz

niebieski           Gorlice – Magura Małastowska – Bartne

rowerowe:            czerwony,          Bartne – Konieczna

żółty,                  Winny szlak Rowerowy

narciarskie             niebieski           do Wolowca

– inne                         przyrodnicze:  do kamieniołomów pod Maguyczem

na Przełęcz Majdan

Zabytki i ciekawostki

  • cerkiew greckokatolicka  p.w. śś Kosmy i Damiana – muzeum
  • cerkiew prawosławna p.w. śś Kosmy i Damiana
  • cmentarz parafialny
  • cmentarz z I WŚ nr 64
  • pomnik ofiar Thalerfofu
  • krzyże przydrożne
  • ołtarz papieski na Wątkowej
  • rezerwat „Kornuty”
  • kamieniołom pod Maguryczem
  • pijalnia wody
  • pomnik Dymitra Bortniańskiego

 

Skip to content